Etkinlik her ne kadar 04 Şubat 2012 de olsa da notlarımı yazmakta fazla geciktim :) Etkinlikteki tüm sunumları büyük bir zevkle izledim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki sunucu taraflı fazla bir çalışmam yok, zaten fazla ilgi alanıma girmiyor, ama Windows Server 8 i tanıdıktan sonra sunucu taraflı çalışmalar ve o işle ilgilenen IT personellerine imrenmedim desem yalan söylemiş olurum. Bu yazımda sunumlar sırasında ilgimi çeken hoş bulduğum bazı notlarıma değineceğim, hadi başlayalım.

PowerShell Script Dili

Windows server 8 powershell adında bir script dili ile geliyor, yani sistem üzerinde ne işlem yaparsanız yapın verdiğiniz komut powershell kodlarına çevrilip işlemin yapılması sağlanıyor, şimdilik 1500 ün üzerinde komut u var ve geliştirilmeye devam ediliyor.

Powershell den bir ekran görüntüsü

Yeni Dosya Sistemi ReFS

Microsoft, Windows 8 ile sunacağı ReFS (Resilient File System – Esnek Dosya Sistemi)

.NET Framework 4.5 İle Gelecek Yenilik

.net 4.5 ile birlikte visual studio ortamında geliştireceğimiz uygulamaları metro arayüz UI ine uygun hale getirebileceğiz.

Yeni Task Manager

Microsoft bu sürümle birlikte standart, klasikleşmiş task manager (görev yöneticisi) yerine, daha gelişmiş grafiksel öğeler ile desteklediği yeni task manager ını sunuyor bize.

Task Manager dan bir görüntü.

Server Manager

Yeni server manager ile tüm sistem özelliklerine tek bir ekrandan ulaşmak mümkün, bunu kısaca bir admin paneli olarak düşünebiliriz.

Server Manager dan Bir Görüntü.

Data Deduplication (Veri Tekilleştirme)

Çok hoşuma giden özelliklerden bir tanesi de veri tekilleştirme teknolojisi, bu tekknoloji ile birlikte sunucu üzerinde bulunan bir dosya dan 2 veya daha fazla varsa, sistem sadece bir tanesini bırakıp diğerlerini özel bir sıkıştırma teknolojisi ile sıkıştırıp depoluyor. yaklaşık 1 gb boyutundaki bir dosyayı kb lar ile sınırladı ve ağızım açık kaldı :)

Power GUI

Power GUI, PowerShell e henüz alışamadıysanız, grafiksel bir arayüz ile powershell scriptler hazırlamanızı sağlıyor.

Virtual Machine Manager Service Template Designer

Bu araç ile sanallaştırmak istediğiniz standartları görsel olarak  hazırlayıp, bir yapay zeka sayesinde dilediğiniz kadar üretebiliyorsunuz. Özetlersek;

Oluşturacağımız sanal sunucunun/sunucuların ram miktarı 2 gb, hdd i 500 gb vs gibi şeyleri grafiksel olarak hazırlayıp, sanal sunucular oluşturabiliyorsunuz.

Virtual Machine Manager Service Template Designer Dan Bir Görüntü.

Etkinlikte çekilen fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz. Tam anlamıyla herşey çok güzeldi teşekkürler cozumpark.com