Dizi indisleri 0'la mı yoksa 1'le mi başlamalı? Bana öyle geliyor ki, 0.5 olması konusundaki önerim yeterince düşünülmeden reddedildi. Stan Kelly-Bootle
Google Dan Dünyada Yapılan Aramaların Hacmi

Google Dan Dünyada Yapılan Aramaların Hacmi

Google ın WebGL Globe ile yaptığı çalışma bize yıl ve bölge bazında yapılan arama hacimlerini veriyor. Bu çalışmadan sonra yavaş yavaş  WebGL teknolojisine  ilgi duymaya başladım. Denemek için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz. http://data-arts.appspot.com/globe/. Devamı »

Başarılı Ama Bir O Kadar Da İğrenç Kupa Tasarımları

Başarılı Ama Bir O Kadar Da İğrenç Kupa Tasarımları

Sörf yaparken karşıma çıkan her ne kadar iğrenç olsa da başarılı kupaları bir araya getirdim, kupanın içindeki hayvan içinde kahve varken gözükmüyor ta ki son yudumlara kadar. Böyle bir kupayla kahve ikram edilse kahvenin sonuna doğru yaratığı görsem ne yaapardım. Devamı »

HTML5 Input Date

HTML5 Input Date

Bugün HTML5 ile gelen yeni input type lardan date i inceleyelim, input type="date" kullanıcıya tarih göstermemizi veya kullanıcıdan tarih formatında bir datayı almamıza imkan sağlıyor, attribute olarak input text gibi id, name, value gibi standart attribute leri kullanabiliyoruz. Destekleyen tarayıcılar; Google. Devamı »

Php URL Parse Etmek (URL Ayrıştırmak)

Php URL Parse Etmek (URL Ayrıştırmak)

Php parse_url() fonksiyonunu yazacağım bugün, parse_url() fonksiyonunu PHP4 ve üstü sürümler desteklemektedir. Bu fonksiyon ile istediğimiz adresi scheme,host,path,query gibi parçalara ayırmamız mümkün, geçenlerde bir proje için youtube video adresinin watch?v=* değerini almam gerekti, klasik string işlemler yerine parse_url() fonksiyonunu kullandım. Devamı »

Php Türkçe Tarih Fonksiyonu

Php Türkçe Tarih Fonksiyonu

Zamanında bir yerlerden elime geçen uzun süreden beri kullandığım bir fonksiyonu paylaşayım dedim, biliyorsunuz ki php de tarih ve saat işlemleri beladır, bu fonksiyonla tarihi gün ay yıl şeklinde türkçe olarak yazdırıp, istediğimiz formatta gösterebiliriz. Fonksiyon; function turkcetarih($f, $zt = 'now'){ $z =. Devamı »