Programcılık bir mühendislik dalı olduğu için belirli koşullar ve kısıtlar arasında seçim yapmayı gerektirir. Size bir dili mükemmel olarak tanıtanlar, size bir şey satmaya çalışıyorlardır. Bjarne Stroustrup
HTML 5.1 İle Gelen Yeni Input Type Week

HTML 5.1 İle Gelen Yeni Input Type Week

Bu yazımda HTML 5.1 ile gelen yeni bir input tipinden bahsetmek istiyorum. Şu anda tarayıcı desteği sadece Chrome ve Yandex'te bulunsa da tasarımını özelleştiremediğimiz için çoğu zaman bu input tipini zaten kullanmayacağız :) Ama yönetim paneli gibi yerlerde kullanılabilir ve. Devamı »

HTML5 Figure ve Figcaption Etiketleri

HTML5 Figure ve Figcaption Etiketleri

HTML5 ile gelen birçok etiketin, kaynak kodun okunmasını ve yorumlanmasını kolaylaştırmak için geldiğini söylemekle başlamak istedim bu yazıma örn: Arama Motoru Örümcekleri. Figure etiketi de yukarıda bahsedilen etiketler arasında yer alıyor, kod tarayıcı tarafından yorumlandığında, ekranda görsel olarak bu koda ait. Devamı »

HTML5 Pattern Attribute ile Formatlı Veri Girişi

HTML5 Pattern Attribute ile Formatlı Veri Girişi

Bu yazıda bahsedeceğim özellik bir etiket değil, attribute. Veri giriş alanlarından, kullanıcıdan alınan verinin belirli bir formatta girilmesini sağlamak için kullanılır. Örneğin 123-abc veya 123-456-7890 gibi. Harf, rakam ve özel karakterlerden oluşturulmuş düzenli ifade (RegExp) ile kullanılan bu attribute şu anda. Devamı »

HTML 5.1 Sayfa Yapısı

HTML 5.1 Sayfa Yapısı

4 Şubat 2014 itibari ile HTML5 üzerinde minör değişikliklere gidildi. <main> etiketinin HTML'e dahil olmasıyla beraber daha önce bahsettiğim HTML5 Sayfa Yapısı maalesef geçerliliğini yitirdi. Ayrıca bu sayfada bahsettiğim <section> ve <article> kullanımının yanlış olduğunu da öğrendim. Yanlış bilgi verdiğim için. Devamı »

HTML5 Main Etiketi

HTML5 Main Etiketi

Bugün HTML5 ile gelen ve genelde pek kullanılmayan bir etiketi yazmak istiyorum, zira döküman yapısını oluşturmamızda çok önemli bir rolü var. Daha önce buradaki yazı ile HTML5 sayfa yapısının nasıl olması gerektiğini incelemiştik, fakat <main> etiketi ile burada yazdıklarımın tamamı geçerliliğini. Devamı »