Gördüğümüz gibi, ikinci, hatta beşinci bakıştan sonra bile, bu "zekice" yazılmış kodlara eşlik eden ince yan etkileri görmek kolay olmayabilir. Gerçekten zeki olun ve sıkıcı kodlar yazın. daha az böcek oluşturduğunuz gibi, bakım programcılarının da sevgisini kazanırsınız. Steve Maguire
indir.com Mobil Uygulama Ödülleri 2015

indir.com Mobil Uygulama Ödülleri 2015

Sevgili Hasan Yaşar ve indir.com ekibi yine bu yıl bomba gibi bir yarışma düzenliyor. Geçtiğimiz yıl burada bahsettiğim indir.com Mobil Uygulama Ödülleri bu yıl da birçok geliştiricinin katkılarıyla yeniden düzenleniyor. Bu tarz etkinlikler nedense çok hoşuma gidiyor. Türkiye'de bu işlerin öncüsü. Devamı »

CSS :lang() Sözde Seçicisi

CSS :lang() Sözde Seçicisi

Uzun zamandan beri CSS kategorisinde yazmıyordum, bugün öğrendiğim bir pseudo seçici beni buralara attı. Bu seçici adından da anlaşıldığı üzere HTML lang attribute'u ile çalışıyor. HTML elemanına verilen lang="" değeri ile sayfaya özel CSS tanımlaması yapmamıza olanak sağlıyor. Üstelik IE8 üstü tüm. Devamı »

SASS - Yorum Satırları

SASS - Yorum Satırları

Her programlama dilinde olduğu gibi, kod okunurluğunu kolaylaştırmak amacıyla Sass içinde de yorum satırları kullanabilirsiniz. Sass içinde iki farklı yorumlama yöntemi bulunur. Bu yöntemlerden bir tanesi; kod içine attığınız yorum satırı oluşturulan CSS içine dahil edilir, diğeri ise sadece “*.sass”. Devamı »

İç içe Seçici kullanımı (Nesting)

İç içe Seçici kullanımı (Nesting)

Önceki örneklerde incelediğimiz gibi Sass veya Scss yazmanın en keyifli tarafı iç içe yazılan seçicilerdir. Sass ile yazılmış bir koda baktığınız zaman standart yazılmış bir CSS kodundan daha okunaklı olduğunu hemen fark edersiniz. Tüm asıl seçici ve sözde (:hover, :before vb.). Devamı »