Programcılık bir mühendislik dalı olduğu için belirli koşullar ve kısıtlar arasında seçim yapmayı gerektirir. Size bir dili mükemmel olarak tanıtanlar, size bir şey satmaya çalışıyorlardır. Bjarne Stroustrup
HTML5 Pattern Attribute ile Formatlı Veri Girişi

HTML5 Pattern Attribute ile Formatlı Veri Girişi

Bu yazıda bahsedeceğim özellik bir etiket değil, attribute. Veri giriş alanlarından, kullanıcıdan alınan verinin belirli bir formatta girilmesini sağlamak için kullanılır. Örneğin 123-abc veya 123-456-7890 gibi. Harf, rakam ve özel karakterlerden oluşturulmuş düzenli ifade (RegExp) ile kullanılan bu attribute şu anda. Devamı »

CSS calc() Fonksiyonu Hayat Kurtarır

CSS calc() Fonksiyonu Hayat Kurtarır

Bu fonksiyonun varlığından haberdar değilken küçücük bir css komutunun yaptığı işi javascript ile yapmak için satırlarca kod yazmak zorunda kalıyordum. calc() fonksiyonu hayatımıza CSS3 ile girdi, günümüzde kullanılan tüm tarayıcıların son sürümleri tarafından desteklenmektedir, yanlızca Blackbarry browser için -webkit ön. Devamı »

Arayüz Geliştiricilere Tavsiyeler

Arayüz Geliştiricilere Tavsiyeler

Aslında yazacağım tavsiyelerin sadece arayüz geliştiriciler için değil tüm meslek grupları ve branşları için son derece önemli olduğunu düşünüyorum fakat ana başlıkları detaylandırırken arayüz geliştiriciler için püf noktaları vereceğim.  Yazılım dünyası gün geçtikçe büyüyor, her geçen gün yeni araçlar, frameworkler, trendler. Devamı »

jQuery İçerik Filtreleri

jQuery İçerik Filtreleri

jQuery kategorisinde filtrelerden bahsetmeye devam ediyorum, bundan sonra son bir yazı ile filtrelerin tamamından bahsetmiş olacağım. Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi yine tekrar edeyim, bu filtreleri CSS ile de kullanabilirsiniz ama tarayıcı uyumsuzluğu gibi problemlerle karşılaşırsınız. Geçelim örneklerimize :contains() Filtresi Parantez içinde. Devamı »

Başarılı Bir Yazılım Prepros App

Başarılı Bir Yazılım Prepros App

Sass yazarken kullandığım ve tüm arayüz geliştiricilere kesinlikle tavsiye ettiğim küçük bir programcığı tanıtmak istiyorum çünkü kendisi olmazsa olmaz listemde ilk sıralara girdi. Hem OS X hem de Windows üzerinde çalışabilen uygulamanın geçtiğimiz Aralık ayında Google Chrome eklentisi bile yayınlandı. Uygulamayı. Devamı »