İyi bir BT mimarisi çoğunlukla anlaşmazlıkların anlaşmasıdır. İyisi ve kötüsü de anlaşmazlık içerir fakat kötü mimariler, nasıl olacağına dair anlaşmadan mahrumdur. Roger Sessions
Twitter ve DNS Engeli ile Düşünülmeyenler

Twitter ve DNS Engeli ile Düşünülmeyenler

Düşünmek... Belki de millet olarak uzun zamandır yapamadığımız bir şey! Son zamanlarda üst üste gelen yasak, filtre ve engellemelerle birlikte neler oluyor, bu aptalca işleri yapanlar neleri düşünmüyor şöyle bir masaya yatırmak istedim. Twitter engeli, engeli koyan sivri zekalılar için kendi ayıplarını. Devamı »

HTML5 Figure ve Figcaption Etiketleri

HTML5 Figure ve Figcaption Etiketleri

HTML5 ile gelen birçok etiketin, kaynak kodun okunmasını ve yorumlanmasını kolaylaştırmak için geldiğini söylemekle başlamak istedim bu yazıma örn: Arama Motoru Örümcekleri. Figure etiketi de yukarıda bahsedilen etiketler arasında yer alıyor, kod tarayıcı tarafından yorumlandığında, ekranda görsel olarak bu koda ait. Devamı »

jQuery Görünürlük ve Form Filtreleri

jQuery Görünürlük ve Form Filtreleri

Bu yazıyla birlikte tüm filtrelerden bahsetmiş olacağım, aslında bu yazıyı da 2'ye bölüp yayınlamak istiyordum ama artık filtreler konusunu çok uzattığımı düşünüyorum. Bir an önce filtreler konusunu bitirip ajax ve json konularına girmek istiyorum. Başlayalım... :hidden Filtresi Bu filtrede bir kavram kargaşası var. Devamı »

Webrazzi Türkiye İnternet, Ödeme Sistemi ve E-Ticaret Raporu

Webrazzi Türkiye İnternet, Ödeme Sistemi ve E-Ticaret Raporu

Uzun zamandan beri yakından takip ettiğim, yaptığı işler ve çalışmalarla takdirimi kazanan webrazzi, ekosistem'in nabzını tutmaya devam ediyor. Türkiye İnternet Ekosistemi Raporu, Ödeme Sistemleri Raporu ve Webrazzi E-Ticaret Raporu başlığı ile yayınladığı bu 3 raporu çok önemli bulduğum için konuya. Devamı »

CSS3 Transform - Animation Çalışması

CSS3 Transform - Animation Çalışması

Buradaki yazımda codepen.io gibi sitelerde artık çalışmalarımı daha aktif bir şekilde paylaşacağımı yazmıştım. Sizlerle gün içinde, boş bir vaktimde CSS transform, animation ve keyframes kullanarak yaptığım basit ve güzel bir çalışmayı paylaşmak istiyorum. CSS'in bu özelliklerinin kullanımına son derece basit. Devamı »